Sunucu Nedir?

Sunucu, elektronik ortamdaki verilerin kullanıcıların erişebileceği şekilde barındırıldığı bir sistemdir. Sunucu denildiğinde akla ilk olarak fiziksel olarak varlığı bulunan bir cihaz gelse de, esasında yalnızca bir cihaz değil, aynı zamanda veri barındırma hizmetine imkan tanıyan özel yazılımlar gerekmektedir. Bu sayede kullanıcılara içerikler en uygun şekilde sunulmaktadır. Bu doğrultuda sunucuların istemcilere ulaşmak istedikleri verileri sağlayan bir kaynak olduğunu söyleyebilmek mümkündür.

Sunucular farklı görevler için özel olarak ayrılabilmektedir. Bu durumda görevleri dikkate alınarak adlandırılma yapılmaktadır. Örneğin e-posta sunucusu ile web sunucusu yazılımları arasında benzerlik bulunsa da, amaca uygun olmasını sağlayan optimizasyon çalışmaları da yapılabilmektedir.

Sunucuların yazılımsal özelliklerinin yanı sıra donanımsal özellikleri de oldukça güçlüdür. Güvenli veri akışı, kesintisiz performans gibi önemli özelliklerin sağlanması için gelişmiş donanımlar ek donanımlar ile güçlendirilmektedir.

Sunucu Ne İşe Yarar?

Sunucuların kullanım amacı, kullanıcılara verileri sunmak olarak açıklanabilmektedir. Kullanıcıların verilere istedikleri zaman ulaşım sağlayabilmeleri için 7 gün 24 saat sunucuların hizmet vermesi gerekmektedir. Bunun yanında enerji kaynağı sorununu bertaraf etmek için kesintisiz güç kaynağı ve aşırı ısınmaları önlemek için soğutma sistemleri bulunmaktadır. Bu sayede problemsiz bir şekilde kullanıcıların verilere ulaşımı sağlanmaktadır.

Web sitelerine ait içerikler sunucularda bulunan ve web sitesi için ayrılan alanda tutulmaktadır. Sunucuların verdiği bu hizmet, web sitelerine istediğinizde ulaşabilmenizi sağlamaktadır.

Sunucular farklı görevler için dizayn edilmiştir. Linux ve Windows işletim sistemlerine uyumlu olarak çalışan sunucular bulunmaktadır ve her sunucu görevi doğru şekilde yerine getirebilmesi için özel donanımlara sahiptir. Örneğin mail için e-posta sunucusu veya veri tabanı hizmetleri için veri tabanı sunucusu hazırlanmaktadır.

Sunucu ile PC Arasındaki Fark Nedir?

PC ve sunucu arasındaki farklar noktasına geçmeden önce ilk olarak benzerliklerinden bahsetmek gerekmektedir. Sunucular da PC'ler de verilerin depolanmasına ve işlenmesine imkan tanımaktadır. Yazılım ve donanımları ile birbirlerine oldukça benzer durumdadır. PC'lerin ve sunucuların farkları ise şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Kişisel bilgisayarlar yani PC'ler kişisel kullanıma uygun şekilde tasarlanmıştır. Sunucular ise verilerin sunulmasını sağlamak için geliştirilmiştir. Bu doğrultuda ilk ve en önemli ayrımın kullanım amacı olduğunu söyleyebilmek mümkündür.
 • İkinci fark donanım noktasında ortaya çıkmaktadır. Personal Computer yani kişisel bilgisayar kişisel işlemlerin gerçekleştirilmesi için hazırlanmış olmaları sebebiyle gelişmiş donanımlara sahip değildir. Bu bilgisayarlar kullanıcıların günlük işlerini gerçekleştirmek için aralıklı olarak kullanılması düşüncesine dayanarak tasarlanmıştır. Sunucular ise kesintisiz olarak kullanılmak üzere güçlü donanımlara sahip olarak hazırlanmaktadır.

Sunucu Nerede Barındırılır?

Serverların barınma yeri, data center olarak adlandırılmaktadır. Data center Türkçeye veri merkezi olarak çevrilebilmektedir. Bu merkezlerde yüksek hızlı internet bağlantısı, güçlü soğutma sistemleri, kesintisiz enerji kaynakları ve üst düzey güvenlik önlemleri bulunmaktadır. Bir merkezde kaç sunucu bulunacağı ise merkezin büyüklüğüne göre değişiklik göstermektedir. Sunucu hizmeti veren küçük firmaların sunucu sayısı azken, uluslararası olarak hizmet veren firmalar farklı ülkelerde birçok merkeze sahip olabilmektedir.

Sunucu Türleri Nelerdir?

Sunucu türleri, yazılım, donanım veya kullanım amacı gibi pek çok farklı kriter dikkate alınarak sınıflandırılabilmektedir. Bu noktada en sık tercih edilen ve bilgi sahibi olmak noktasında fayda sağlayan sınıflandırma parametresi kullanım amacıdır. Bu doğrultuda kullanım amaçlarına göre sunucu türleri şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • VPS Sunucu : Sunucunun sanallaştırma işlemi ile farklı sunuculara bölünmesi şeklinde açıklanabilen bir sunucu türüdür. Virtual Private Server yani Sanal Özel Sunucu seçeneklerinde sunucu üzerinde ayrılan her alan kişiye özeldir ve bağımsızdır.
 • VDS Sunucu : Sunucuların bölümlere ayrıldığı diğer bir sunucu türüdür. VPS sunucu seçeneklerinde sunucunun kaynakları ortak olarak kullanılmaktadır. Virtual Dedicated Server yani Sanallaştırılmış Paylaşımsız Sunucu seçeneklerinde ise her bölüm yani sunucu için ayrı kaynak bulunmaktadır. Bu sayede bağımsız bölümlerin birbirinden etkilenmesi engellenmektedir.
 • Dedicated Server : Dedicated Server Türkçeye "Fiziksel Sunucu" şeklinde çevrilmektedir. Paylaşımsız olarak sunulan bir sunucu seçeneğidir. Bu seçenekte sunucu tek bir kişiye bırakılmaktadır. Bu sunucuda tek bir site barındırılabilmesi veya sanallaştırma işlemi gerçekleştirilerek farklı bölümlere ayrılabilmesi mümkündür. Özellikle yüksek trafiği olan veya iş hacmi yüksek olan firmalara tarafından sık tercih edilmektedir.
 • Bulut Sunucu : Cloud Server yani Bulut Sunucu, işletim kaynaklarının sanal bir kaynakta toplandığı sunucu hizmetidir. Bulut sunucu için hazırlanmış büyük bir kaynak havuzu bulunmaktadır. İhtiyaçlara uygun şekilde kaynak havuzundan kaynak sağlanmaktadır. Veri kaybı ihtimalini azaltan ve hızlı çalışan bir sistem olması ve kaynakların ihtiyaca uygun olarak değiştirilebilmesi oldukça avantajlı bir hale getirmektedir.
 • File Server : Dosya sunucusu olarak Türkçeye çevrilebilen file server, depolama ve depolanan verilere ulaşma hizmeti için hazırlanmış bir sunucudur. File server hizmetinde program çalıştırma, web sitesi barındırma gibi özellikler bulunmamaktadır. Yalnızca depolama hizmeti vermektedir. Bu açıdan USB belleklere benzediğini söylemek mümkündür. Dosya sunucusu genellikle video montajı, grafik düzenleme gibi işlemleri için gerçekleştirilmektedir.
 • Database Server : Veri tabanı hizmetlerinin gerçekleştirilmesi için hazırlanan bir sunucudur.
 • Web Sunucusu : Web sunucusu internet sitesi sahipleri tarafından yakından tanınan sunucu türüdür. Web sitelerine hosting hizmeti vermek için hazırlanmıştır.
 • DNS Server : Domain Name Server yani Alan Adı Sunucusu, domain adreslerinin yazılımlar tarafından okunabilmesi için hizmet veren sunuculardır. Bu sunucular yazılan alan adını IP adresine çevirerek sunucuya göndermektedir. Bu sayede internet adresi yazılarak siteye erişim sağlanmaktadır.
 • SMTP Server : Basit Posta Aktarım Protokolü olarak Türkçeye çevrilen SMTP Server, elektronik postaların iletilmesi için hazırlanan sunuculardır.
 • Network Server : Birden çok bilgisayarı kontrol etmek için hazırlanan sunucudur.

Sunucu ile Hosting Arasındaki Fark Nedir?

Server ve hosting arasındaki fark, konuya ilişkin bilgi sahibi olunması gereken bir diğer önemli noktadır. Pek çok kullanıcı için iki terim birbirini anlamca karşılamaktadır. Bu nedenle iki hizmetin farklarını bilmeniz faydalı olacaktır.

Sunucular, verilerin barındırıldığı alanlardır. Sunucular fotoğraflar, videolar, e-posta adresleri kısacası elektronik ortamdaki tüm verilerin saklandığı ve kullanıcılara sunulduğu sistemlerdir. Sunucuların özellikleri kullanım amacına uygun olarak geliştirilen yazılımlar doğrultusunda değişiklik gösterebilmektedir.

Hosting ise firma tarafından sunucular üzerinde kullanıcı için bir alan açma hizmetidir. Sunucular daha geniş bir yönetim imkanı tanırken bu alanlarda firmaların sınırlandırmaları olduğu için yönetim sınırlıdır.

Sunucu Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sunucu seçerken göz önünde bulundurulması gereken hususlar, beklentilerinize karşılayacak bir sunucu seçmeniz için önem arz etmektedir. Bu nedenle değinilmesi gereken bir diğer önemli noktadır. Sunucu seçimi yaparken dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • İlk olarak ihtiyacınız olan kaynakları belirlemeniz ve bu doğrultuda hareket etmeniz gerekmektedir. Disk, RAM, işlemci gibi noktalarda ihtiyaçlarınızı belirlemek doğru bir seçim yapabilmeniz için önemlidir.
 • Küçük çaplı fakat birden çok web sitesi barındırmayı düşünüyorsanız en doğru tercih bayi hosting hizmetleridir. Bu hizmetlerde tek bir sunucuda birden fazla hesap barınabilmektedir.
 • Kaynak noktasındaki belirlemelerinizi zamana yaymak istiyorsanız, bulut sunucu yani cloud server seçeneklerini değerlendirmeniz mantıklı olacaktır. Bulut sunucukullandığınızda kullanmak istediğiniz kadar kaynak satın alabilmeniz mümkündür. Dilediğinizde kaynaklarınızı artırabilir veya azaltabilirsiniz.
Size en uygun hizmet modelini gelin birlikte bulalım.

0850 885 33 31