Hosting Nedir?

Hosting tanımı için hosting kelimesinin Türkçe anlamı üzerinden gitmek gerekmektedir. Hosting Türkçeye "barındırma" olarak çevrilebilmektedir. Türkçe anlamından yola çıkılarak hosting kısaca verileri barındırma hizmeti olarak açıklanabilmektedir. Hosting kullanım amacından yola çıkılarak açıklanabilecek bir terimdir. İnternet sitenize ait verileri saklayan ve 7 gün 24 saat ulaşılabilir hale getiren hizmet hosting hizmetidir.

İnternet sitenizdeki verileri saklamak için güçlü ve devamlı olarak hizmet veren bir bilgisayara ihtiyacınız olacaktır. Bu sayede ziyaretçilerinizin her an sitenize ulaşabilmesi ve yoğun trafiğin kaldırılabilmesi mümkün olmaktadır. Hosting bu ihtiyacınızı karşılamak için güçlü donanım ve yazılımsal web sunucuların birleştirilmesi ile oluşturulan bir barındırma hizmetidir. Bu hizmet yüksek işlemci gücüne teknik donanıma sahip "sunucu" adı verilen bilgisayarlar üzerinden sağlanmaktadır.

Hosting Ne İşe Yarar?

Hosting kullanım amacı, tanımından yola çıkarak anlaşılabileceği üzere internette yer alan web sitelerini yayınlamak ve erişilebilir hale getirmektir. Web sitenizde yer alan tüm bilgi, belge, fotoğraf ve sunucular hosting hesaplarında saklanmaktadır. Sitenize ulaşmak isteyen ziyaretçiler doğrudan dosyalarınızın saklandığı sunucuya yönlendirilmekte ve bu sayede sitenize her an ulaşım sağlanmaktadır.

Hosting hizmeti, sitenize erişimi sağlayan hizmet olduğu için web sitesi hazırlamak istediğinizde kaçınılmaz olarak sahip olmanız gereken hizmetlerin başında gelmektedir. Kişisel bilgisayarların hiçbiri web sitenizi tüm dünyada erişilebilir hale getirmek için yeterli değildir. Sunucu olarak adlandırılan bilgisayarlar ise uzun süre 7 gün 24 saat çalışmak için hazırlanmıştır. Hosting firmalarının Veri İşlem Merkezleri (CPD) içerisinde barındırdıkları sunucular kesintisiz internet bağlantısı ile de dikkat çekmektedir.

Hosting Çeşitleri Nelerdir?

Hosting türleri, hosting hizmetine dair bilinmesi gereken en temel hususlardan birisidir. Sitelerin ihtiyaç duyacağı kaynak boyutu, sunucunun işletim sistemi ve sağlanma türü gibi farklılıklar ile piyasaya sürülen hosting hizmetleri arasından siteniz için en doğru hizmeti tercih etmek için hosting çeşitleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Paylaşım türü ve sunucunun kullandığı hosting hizmeti, çeşitlendirmeyi yaparken kullanılan iki temel parametredir. Bununla birlikte bu iki ayrımın dışında kalan hosting çeşitleri de bulunmaktadır. İlk olarak bu çeşitleri incelemek gerekirse şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • E-Posta Sunucusu : E-posta trafiğinin yoğun olduğu işletmeler için hazırlanan hosting hizmetidir. Tüm sunucu e-posta trafiğini sağlamak için hazırlanmıştır. Bu sayede kusursuz bir e-posta erişimi sağlanabilmektedir. Bununla birlikte web sitesi için tercih edilemeyeceğini belirtmek gerekmektedir.
 • Kurumsal Hosting : Kurumsal işletmelerin e-posta trafik yoğunluğu düşünülerek hazırlanmış barındırma hizmetidir. E-postaların devamlı olarak saklanabilmesi ve kusursuz bir e-posta trafiği sağlanabilmesi için depolama alanı arttırılmıştır.
 • WordPress Hosting : WordPress ile yayınlanan web siteleri için özel olarak hazırlanmış bir hosting hizmetidir. Hosting paketleri sitenizi işlevsel bir hale getirmek için kullanabileceğiniz uygulama ve temalar ile yüklü halde tarafınıza sunulmaktadır. WordPress güncellemeleri de sunucu tarafından otomatik olarak alınmaktadır. SSD depolama alanı kullanılan WordPress hosting hizmeti, hızlı erişim imkanı tanımakta ve güvenlik seviyesini arttırmaktadır. Ancak sunucu erişimi olmadığını söylemek gerekmektedir.
 • Cloud Hosting : Bulut sunucu olarak da tabir edilebilecek cloud hosting hizmeti, birden fazla sunucu kullanılan bir barındırma hizmetidir. Hizmet için farklı sunuculardan bir havuz oluşturulmakta ve sanal sunucular elde edilmektedir. Bu sayede herhangi bir sunucuda yaşanan problem sitenizi etkilememektedir. Sunucuda sorun olduğunda sunucu havuzundaki farklı bir sunucu devreye girmekte ve bu sayede kesintisiz hizmet sağlanmaktadır. Cloud hosting hizmetinin sağladığı bir diğer avantaj ise sitenize hızlı erişim imkanı sunmasıdır. Ziyaretçi sitenize erişmek istediğinde konumuna en yakın noktadaki sunucudan bağlantı sağlanmaktadır. Bu sayede yüksek hızlı erişim mümkün hale gelmektedir.

Paylaşım Türüne Göre Hosting Çeşitleri Nelerdir?

Paylaşım türüne göre hosting türleri şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • VDS ( Virtual Dedicated Server ) : "Sanallaştırılmış Fiziksel Sunucu" şeklinde Türkçeye çevrilebilen VDS, tek bir fiziksel sunucunun birden fazla fiziksel sunucu olarak kullanılması sağlamaktadır. Her bir bölüm için ayrı bir işletim sistemi ve kaynak kullanılabilmektedir. Trafik, RAM, depolama alanı, işletim sistemi gibi kaynaklar ayrı ayrı atanmaktadır.
 • VPS ( Virtual Private Server ) : "Sanallaştırılmış Özel Sunucu" şeklinde Türkçeye çevrilebilen VPS, tek bir fiziksel sunucunun birden fazla fiziksel sunucuya bölünerek kullanılmasına imkan sağlayan bir hizmettir. VDS hizmeti ile arasındaki en büyük fark ise sunucu kaynaklarının anlık ihtiyaçlara göre ortak kullanılmasıdır. Arıza yapma ihtimalinin düşük olması ve kişiye özel çalışma imkanı tanıması son dönemlerde tercih edilebilirliğini arttırmıştır. En büyük avantajlarından birisi farklı bölümler arasındaki problemlerin diğer bölümleri etkilememesidir.
 • Dedicated Server : "Fiziksel Sunucu" olarak Türkçeye çevrilebilen hizmet, sunucunun tüm kaynakları ile birlikte tek bir kişiye özgülendiği barınma hizmeti olarak açıklanabilmektedir. Paylaşımsız olması özellikle site trafiğinin yüksek olması durumunda tercih edilebilirliğini arttırmaktadır. En büyük dezavantajı tek bir sunucu üzerinden tüm servislerin kullanılıyor olmasıdır. Bu durum özellikle sunucuda problem yaşanması durumunda tüm servisleri olumsuz etkilemektedir.
 • Paylaşımlı Hosting : Bir sunucuda farklı web sitelerinin yer aldığı barındırma hizmetidir. Kaynaklar sitelerin ortak kullanımındadır. Ekonomik olması nedeniyle sık tercih edilen bir hosting hizmetidir. Ancak kaynak tüketiminin yüksek olması problemlere neden olabilmektedir.

İşletim Sistemine Göre Hosting Çeşitleri Nelerdir?

İşletim sistemine göre hosting türleri, sunucunun kullandığı işletim sistemine göre belirlenmektedir. Bu kapsamda işletim sistemine göre hosting türleri şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Linux Tabanlı Hosting : Linux işletim sisteminin kullanıldığı hosting türüdür. PHP, MySQL gibi diller için idealdir.
 • Windows Tabanlı Hosting : Windows işletim sisteminin kullanıldığı hosting türüdür. ASP ve ASPX kullanılan siteler için idealdir.

Hosting Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Hosting satın alırken dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilmektedir:

  İşletim sistemine dikkat etmeniz gerekmektedir.

  İhtiyaç duyacağınız web alanı hakkında belirleme yapmanız gerekmektedir. Kullanım ihtiyacınızdan fazla web alanına sahip olmanız maddi açıdan gereksiz bir yük olacaktır. Ancak yetersiz olmasının erişim ve yüksek hızda sıkıntı çıkaracağını bilmeniz gerekmektedir.

  Ziyaretçi sayınızı göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Satın aldığınız hosting paketinin ziyaretçileriniz için yetersiz kalması, sitenize erişimde problem olacağı anlamına gelecektir.

  Hosting hizmetini ilk kez kullanıyorsanız, teknik hizmet belirleyici bir diğer husus olmaktadır.

Hosting ve Domain Arasındaki Fark Nedir?

Hosting ve alan adı arasındaki fark, konuya ilişkin bilinmesi gereken hususlardan bir diğerdir. Pek çok kullanıcı başlangıçta iki hizmeti birbiri ile karıştırmaktadır. Bu nedenle konu hakkında net bir bilgi sahibi olmanız önemlidir.

Hosting ayrıntılı olarak incelediğimiz üzere bir web barındırma hizmetidir. Verilerinizin depolanabilmesi ve sitenizin erişilebilir hale gelmesi için hosting hizmeti kullanmanız gerekmektedir. Bu hizmet yüksek güçteki sunucu adı verilen bilgisayarlar tarafından sağlanmaktadır.

Domain yani alan adı ise kısaca web sitenizin kimliği olarak açıklanabilmektedir. Kullanıcıların web sitenize erişecekleri adresiniz alan adı olarak açıklanmaktadır. Hosting ve alan adı, site kurmak istiyorsanız ilk olarak sahip olmanız gerekenlerdir. Bu sayede erişim için bir kimliğiniz ve erişebilir bir siteniz olacaktır.

Size en uygun hizmet modelini gelin birlikte bulalım.

0850 885 33 31