İnternet Hız Limiti Nedir, İnternet Trafik Limiti Ne İşe Yarar

İnternet hızını su basıncı gibi düşünün: Her şey belirli bir sürede ne kadar hacmin hareket ettiği ile ilgilidir (Su basıncında, teknik olarak belirli bir alanda ne kadar hacmin hareket ettiği önemlidir, ancak pratik amaçlar için bu benzetmeyi kullanabiliriz).

 İnternete bağlı bilgisayarlar birbirlerine elektronik paketler halinde bilgi aktarırlar. Bir paket basitçe bir veri birimidir. Bunu bir damla su olarak düşünün. Daha fazla su basıncının daha kısa sürede daha fazla su damlası vermesi gibi, daha hızlı bir internet bağlantısı daha kısa sürede daha fazla paket sunacaktır.

 Belirli bir süre içinde bir bağlantı üzerinden aktarılan veri hacmi, bağlantının internet hızıdır. Sunucunun size sunduğu hız limitini aşmayacak hızda size veri aktarılabilir. 

 Örneğin, saçlarınızı duş başlığından zar zor akan suyla teknik olarak yıkayabilirsiniz, ancak şampuanı hızlı bir şekilde durulamak için yeterli basınca sahip olmak tüm farkı yaratır. İnternet hızı ilerledikçe, bir seferde bir veya iki kare izleyip birkaç dakika arabelleğe almasını bekleyerek teknik olarak bir video akışı gerçekleştirebilirsiniz, ancak kimse bunu yapmak istemez. Daha yüksek bir internet hızı, çevrimiçi yaptığınız her şeyi daha sorunsuz bir deneyim haline getirecektir.

 Hızınızı Test Etme

 İnternet hızınızı ve bunun Netflix ve Hulu gibi internet tabanlı servislerden gelen önerileri nasıl karşılaştırdığını bilmek, aradaki bağdan olabildiğince faydalanmanıza katkı sağlayabilir.

 İnternete bağlı etkinliklerinizin iyi çalışması için hız çok kritiktir ve bağlantı süratinizi devamlı sınamalısınız.

 İnternet hızınızı bilmek, internet hizmetinde en iyi fırsatı bulmanıza da yardımcı olacaktır, çünkü bir internet servis sağlayıcısı promosyon özel bir reklam verdiğinde, sağladığı süratin hali hazırda size sağlanandan çok daha iyi olup olmadığını bilmek için bir referans noktanız olacaktır.

İnternet Hız Testi sayfamızdan kendi bilgisayarınızın hız testini yapabilirsiniz.

 Yükleme Hızı Ve İndirme Hızı

 Hız testini yaparsanız, sonuçlarda iki sayı göreceksiniz: biri yükleme hızınız ve diğeri indirme hızınız.

 İndirme hızı, bilgilerin internetten internete bağlı cihazınıza geçme hızıdır. Örneğin, Facebook uygulamasını telefonunuzda açarsanız, indirme hızınız feed’inizi yüklemenin ne kadar süreceğini belirler.

 Yükleme hızı tam tersidir. Web bağlantılı cihazınızdan internete bilgi aktarma hızıdır. Yani Facebook zaman çizelgenize gönderiyorsanız, yükleme hızınız tüm arkadaşlarınızın görmesi için yayınınızın Facebook sunucusuna ulaşmasının ne kadar süreceğini belirler.

 Yükleme Hızı, İndirme Hızı Ve İnternet Etkinlikleriniz

 Çoğu internet planında, indirme hızları yükleme hızlarından çok daha hızlıdır. Bu mantıklıdır çünkü kullanıcılar çoğunlukla aktardıklarından fazlasını indirir. Video veya müzik akışı yapmak, blog yayını okumak veya Instagram özet akışınızda gezinmek, başlatıldıktan sonra gerçekten bant genişliği yüklemesi gerekmeyen tüm etkinliklerdir.

 Yükleme hızları etkileşimli uygulamalar için çok daha önemli hale gelir. Çevrimiçi oyun ve görüntülü sohbet gibi bazı yaygın etkileşimli uygulamalar, iyi yükleme hızlarıyla daha iyi olsa da, çoğu tüketici internet hizmeti, bu sorunları birçok sorun olmadan halletmek için yeterli yükleme hızı sağlar.

 Yükleme hızları da kurumsal ayarlarda kritik öneme sahiptir. Boyutu fazla olanları ortak hale getirmek ekstra aktarma sürati gerektirebilir.

 Onay için bir istemciye resim göndermeniz gerekiyorsa, iyi bir yükleme hızı istersiniz. Aynı ağdaki herkes internet bant genişliğini paylaştığından, aynı şeyi aynı anda yapan birden fazla kişi varsa özellikle önemlidir. Ayrıca, HD videolar veya başka türde bir büyük dosya yaparsanız ve bunları sağlayıcıya ya da sanal hard diske aktarmanız icab ederse, aktarma süratiniz devreye girer.


İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler